Náš obytný dom bol postavený v roku 1973


Zakladajúci dokument

Základné dokumenty spoločenstva EURO-DOM

 Zákon 182/1993 o bytoch a nebytových priestoroch a jeho novela z 13.09.2018

 Zmluva o spoločenstve EURO-DOM

 Nový domový poriadok EURO-DOM


Zákon Národnej rady Slovenskej republiky z 8. júla 1993 o vlastníctve bytov

a nebytových priestorov a jeho novela z 13.9.2018

Novela článku o hlasovaní na schôdzi vlastníkov

Štyri spôsoby hlasovania na schôdzi vlastníkov


1. Súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov sa vyžaduje pri rozhodovaniach o koncepčných otázkach prevádzky domu, napr. o zmluve o spoločenstve a jej zmene, o predsedovi, o zmluve o výkone správy a jej zmene, o výške zálohových platieb, o preddavkoch a použití fondu opráv, o súhlase s úpravami v jednotlivých bytoch a nebytových priestoroch v dome.

2. Súhlas dvojtretinovej väčšiny všetkých vlastníkov je potrebný, ak sa hlasuje o zmene účelu užívania spoločných častí a zariadení domu, o zmluve o úvere a jeho zabezpečení, zmluvách o vstavbe a nadstavbe bytov a nebytových priestorov, nových spoločných častí a zariadení alebo zmenách tých zmlúv. Rovnako sa dvojtretinová väčšina vyžaduje aj pri zriadení vecného bremena k spoločným častiam a zariadeniam, k príslušenstvu a priľahlému pozemku.

3. Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov treba na prevod vlastníctva nebytového priestoru, priľahlého pozemku a príslušenstva alebo ich častí, ktoré sú v podielovom spoluvlastníctve všetkých vlastníkov.

4. Súhlas väčšiny prítomných vlastníkov stačí na prijatie rozhodnutia v ostatných prípadoch týkajúcich sa vlastníctva a správy domu a priľahlého pozemku, ktoré zákon výslovne neupravuje.


Zmluva o spoločenstve EURO-DOM

tento dokument v zmysle nariadenia (EÚ) 2016/679 ("GDPR") a zákona č. 18 o zhromažďovaní osobných údajov neobsahuje časť podpisovej listiny. Originál dokumentu je pre členov spoločenstva k nahliadnutiu v kancelárii spoločenstva.  


Domový poriadok EURO-DOM

Čl. 1

Základné práva a povinností

1. Tento domový poriadok upravuje podrobnosti o výkone práv a povinností vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Domový poriadok a jeho dodatky sú záväzné pre užívateľov bytov a nebytových priestorov a osoby prechodne sa zdržujúce v bytovom dome na Prostejovská 1, Prešov.

2. Užívateľom bytu sa rozumie vlastník bytu alebo nebytového priestoru, nájomca bytu alebo nebytového priestoru, podnájomník bytu, osoby, ktoré žijú s vlastníkom alebo nájomcom bytu v spoločnej domácnosti.

3. Spoločenstvom (SVB ) sa rozumie Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov domu (EURO-DOM).

4. Základné práva a povinnosti užívateľov bytov upravujú: Zákon č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov, Zmluva o spoločenstve EURO-DOM, Občianský zákonník v znení neskorších právnych predpisov.

5. Užívateľ bytu alebo nebytového priestoru je povinný užívať služby spojené s užívaním bytu, dodržiavať zásady dobrého susedského spolužitia, Zmluvu o spoločenstve a ustanovenia tohto domového poriadku. Užívateľ bytu alebo nebytového priestoru je povinný sa starať o ochranu majetku spoločenstva pred akýmkoľvek poškodením.

6. Vlastník bytu je zodpovedný za aktivity svojich rodinných príslušníkov a návštev, prípadne podnájomníkov do tej miery, aby ich aktivity alebo správanie nepoškodzovalo a neobmedzovalo záujmy ostatných vlastníkov bytov, alebo neboli v rozpore s domovým poriadkom, Zmluvou o spoločenstve a všeobecne platnými právnymi predpismi.

Čl..2

Prístup do bytu a nebytových priestorov

Byt je súkromným vlastníctvom vlastníka a do bytu je možne vstúpiť iba so súhlasom vlastníka.

1. Vlastník bytu a nebytového priestoru je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy napr.: pri poruche rozvodov elektrického vedenia, vodovodného potrubia, centrálneho kúrenia, kanalizácie, odčítania vodomerov, odčítania pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov, inštalácii kontrolného merania teploty v byte, pri požiarnej, živelnej pohrome resp. inej havárii.

2. Vstup do bytu sa vykonáva vo vhodnom a vopred dohodnutom čase a vlastník je povinný zabezpečiť otvorenie bytu v čo najkratšom čase. Pri dlhšej neprítomnosti je vlastník bytu povinný zabezpečiť havarijné sprístupnenie bytu a to tak, že zabezpečí dostupnosť kľúčov, napr. ponechaním kľúča v zapečatenej obálke u susedov, prípadne u domovníka alebo zástupcu spoločenstva, alebo iným prístupným spôsobom.

3. Spoločenstvo môže zapečatený kľúč použiť iba v závažnom a odôvodnenom prípade pri nutnosti naliehavej opravy a riešenia hroziacej alebo vzniknutej havarijnej situácie pri ohrození života, zdravia alebo majetku iných, pričom dbá o to, aby ak je to možné, boli pri vstupe do bytu prítomní aj ďalší zástupcovia. V prípade nutnosti použitia takto odovzdaného kľúča poverený zástupca vlastníkov bytov je povinný v písomnej forme presne uviesť, kedy kľúč použil, z akého dôvodu a za prítomnosti koho do bytu vstúpil. Takéto písomné vyjadrenie o použití kľúča je povinný vystaviť vlastníkovi bytu, ktorý kľúč odovzdal. V prípade neoprávneného vstupu povereného zástupcu vlastníkov bytov do bytu budú voči nemu vyvodené trestnoprávne následky.

4. V prípade nutnosti naliehavého vstupu do bytu za existencie priamo hroziaceho nebezpečenstva (ohrozenie života, zdravia, majetku), ktoré za daných okolností nie je možné odvrátiť inak, je vstup do bytu možný aj bez súhlasu vlastníka osobám odstraňujúcim hroziace nebezpečenstvo v sprievode zástupcou spoločenstva, alebo domovníka za súčasného násilného prekonania vstupných dverí alebo okien.

5. Zodpovednosť za škodu, ktorá vznikla násilným vstupom do bytu sa spravuje ustanoveniami občianskeho zákonníka.Vstup do bytu autorizovaným zástupcom hygienického úradu je možný v prípade prešetrenia stavu hygiény v byte, alebo ak je dôvodné podozrenie, že hygienická situácia ohrozuje alebo môže ohroziť ďalšie byty a zdravie ich uživateľov.

6. Ak vlastník bezdôvodne odmietne alebo obmedzí vstup do bytu a toto odmietnutie alebo obmedzenie má za následok sťaženie vykonávaných prác alebo zvýšenie ceny za vykonávané práce alebo ohrozenie či poškodenie práv a oprávnených záujmov ostatných užívateľov je povinný uhradiť zvýšenie ceny vykonávaných prác a všetky škody, ktoré týmto odmietnutím alebo odopretím vznikli.

Čl.3

Práva a povinností vyplývajúce z užívania bytu, nebytového priestoru, spoločných priestorov a zariadení

1. Užívateľ bytu má právo nerušene užívať byt a ostatné práva s tým spojené a nakladať s bytom alebo nebytovým priestorom podľa príslušných právnych predpisov a tohto domového poriadku.

2. Užívateľ bytu je povinný označiť svoju poštovú schránku menom, resp. názvom firmy a svoj byt, nebytový priestor, ako aj priestory určené, ako príslušenstvo bytu minimálne číslom bytu.

3. Užívateľ je povinný chrániť spoločný majetok domu vykonaním úkonov k zamedzeniu vstupu nežiaducich osôb do objektu bytového domu najmä zatváraním vchodových dverí a nevpúšťaním cudzích osôb do objektu, nepoškodzovaním náterov chodieb, schodov a obkladov v spoločných priestoroch a spoločných zariadeniach, interiéru výťahov a dverí spoločných priestorov domu. Udržiavať čistotu a hygienu v spoločných a spojovacích priestoroch a vo výťahoch.

4. Užívateľ bytu alebo nebytového priestoru nesmie vykonávať stavebné úpravy ani podstatné zmeny bez predchádzajúceho súhlasu spoločenstva a to ani na vlastné náklady.

5. K realizácii úprav je potrebný súhlas príslušných orgánov činných v stavebnom konaní podľa stavebného zákona. Ide najmä o úpravy a zmeny vodovodného, elektrického, plynového a iného vedenia, vysekávanie otvorov do nosných konštrukcií, zamurovanie okien, premiestňovanie dverí, odstraňovanie alebo zriaďovanie priečok v byte alebo nebytovom priestore. Vlastník nesmie vykonávať úpravy, v neprimeranom rozsahu, ktorý by ohrozoval ostatných vlastníkov. Rovnako nemôže vykonávať také zmeny vo vlastnom bytovom priestore, ktoré sú v rozpore s projektami spoločného rozvodu vody, plynu, ústredného kúrenia a rozvodov elektrického prúdu v dome a v rozpore so stavebným zákonom. Užívateľ bytu zodpovedá za prípadnú škodu, ktorá vznikne neodborným vykonávaním zmien alebo úprav.

6. Vlastník bytu, a iné osoby zdržiavajúce sa v dome, sú povinné správať sa tak, aby neobťažovali susedov nadmerným hlukom, nerobili výtržnosti, nezhoršovali podmienky riadneho užívania bytu a domu ostatným užívateľom.

7. Je zakázané obťažovať ostatných uživateľov nadmerným hlukom z TV prijímača, rádio prijímača, zvukovej techniky, neprimeraným búchaním dverí, dupotaním, vŕtaním do stien a pod.

Rekonštrukcie, opravy a údržba, ktoré si vyžadujú vŕtanie, pílenie, búchanie a ďalšie hlučné zvuky sa môžu vykonávať od 8.00 do 18.00 hodiny v pracovných dňoch a od 9.00 do 16.00 v sobotu, v nedeľu nie je povolené vykonávať takéto práce. V prípade rozsiahlejších rekonštrukcií a prác alebo častého ich opakovania, požiada vlastník o súhlas spoločenstvo a to určí osobitný režim prác. Užívateľ je povinný v čase od 22.00 do 6.00 v lete a od 21.00 do 7:00 hodiny v zime dodržiavať nočný kľud. V tomto čase nie je povolené vykonávať akúkoľvek činnosť, ktorá by spôsobovala nadmerný hluk. Nie je dovolené hrať na hudobných nástrojoch, spievať, hlučne sa zabávať, používať vysávače, práčky, vŕtačky a iné obdobné prístroje a vykonávať inú činnosť, ktorá spôsobuje hluk. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru, a iné osoby zdržiavajúce sa v dome, sú povinné v tomto čase stíšiť rozhlasové, televízne a iné prijímače na primeranú izbovú počuteľnosť.

Čl. 4

Poriadok a čistota v dome

1. Užívateľ bytu alebo nebytového priestoru je povinný udržiavať poriadok a čistotu v dome a jeho okolí (stanovisko kontajnerov, chodník pred domom) a svojím konaním neohrozovať bezpečnosť a zdravie ostatných obyvateľov domu. Na svoje náklady odstrániť poškodenia a znečistenia, ktoré spôsobil v dome alebo pred domom sám, alebo tí, ktorí s ním v byte bývajú. Spoločenstvo má právo poškodenie a znečistenie odstrániť na náklady užívateľa, ak pôvodca znečistenia alebo poškodenia v primeranom ča se alebo po upozornení nesplní základné povinnosti užívateľa.

2.Komunálny odpad je užívateľ povinný odkladať do nádob a kontajnérov na to určených tak, aby bol zachovaný poriadok a čistota.

3. Uskladňovanie nadrozmerného odpadu v priestoroch bytového domu je zakázané. Pôvodca takéhoto druhu odpadu je povinný na vlastné náklady zabezpečiť prepravu a bezpečné zhodnotenie alebo zneškodnenie odpadu. Rovnako je povinný postupovať aj pôvodca osobitných druhov odpadov, ako sú zvyšky farieb, domáce chemikálie, kontaminované druhotné suroviny, stavebné hmoty, výrobky znečistené ropnými látkami a pod.

4. Nebezpečné látky, ako sú kyseliny, aerosólové spreje, azbest, palivá, batérie, farbivá, pesticídy, jedy a pod. nesmú byť umiestnené v spoločných priestoroch ani v bytoch. Je zakázané skladovať v obytnom dome horľaviny a výbušniny (benzín, petrolej, fľaše so stlačeným plynom).

5. Užívateľ nesmie ukladať žiadne predmety na schodištiach, chodbách a iných komunikačných priestoroch, v miestnostiach spoločných zariadení, pivničných priestoroch, v priestoroch pre úschovu bicykov, na streche a pri kontajneroch na domový odpad.

6. Užívatelia bytu alebo nebytového priestoru, ktorí vo svojom pivničnom priestore uložia potraviny, tekutiny alebo iné predmety sú povinní vykonať také opatrenia, aby tieto neboli zdrojom šírenia hniloby, hmyzu, hlodavcov alebo iného nebezpečia a neprimeraného zápachu.

7. V spoločných priestoroch domu (chodby, schodištia, výťahy) je zakázané fajčiť a iným spôsobom používať tabakové výrobky, používať alkoholické nápoje a omamné látky.

8. Ak upratovanie nie je zabezpečené iným spôsobom, poriadok a čistotu v dome obstarávajú užívatelia sami podľa vopred dohodnutého harmonogramu, ktorý je zverejnený na informačnej tabuli podlaží a na výveskách.

Rozsah prác pri upratovaní zahrňuje:

- zametanie a umývanie schodišťa a chodieb a ostatných spoločných častí domu a spoločných zariadení domu (pivnica, kabíny výťahov a pod.) Upratovanie výhradených spoločných priestorov napr. miestností na úschovu bicyklov, zabezpečujú uživatelia týchto priestorov.

- čistenie osvetľovacích zariadení, okien v spoločných priestoroch, dverí do domu, a do spoločných priestorov, zábradlí a ostatných spoločne užívaných zariadení.

Prášenie alebo vytriasanie kobercov, rohožiek, perín, zmetákov, metiel, prachoviek a pod. z okien, bytov a spoločných priestorov a loggií je zakázané. Po chodbách, v kabinách výťahov a v ostatných priestoroch je zakázané vyhadzovať odpadky a čistiť šatstvo, koberce, obuv, a iné predmety. Cigarety, ohorky, popol a smeti sa nesmú nikdy vyhadzovať cez okná a loggie, ani odhadzovať na schody.

- v zimnom období je samospráva povinná zabezpečiť odpratávanie snehu z prístupových chodníkov okolo domu

- spoločenstvo kontroluje dodržiavanie poriadku v spoločných priestoroch a bezpečnosť v dome pomocou domových kamier a vyhodnocuje situáciu v dome. V prípade zistení incidentov a porušenia poriadku v dome, podľa povahy a rozsahu, jedná priamo s vlastníkom, informuje vhodným spôsobom vlastníkov (napríklad na výveske) alebo poskytne videomateriál policií.

Čl.5

Všeobecné zásady

1.Bez súhlasu vlastníkov bytov nesmie byť použitá žiadna časť spoločných priestorov na reklamné účely.

2 Na prepravu osôb v bytovom dome slúžia výťahy. Počet osôb prepravujúcich sa spoločne v kabíne výťahu nesmie prekročiť výrobcom stanovenú hranicu pre nosnosť výťahu. Vlastníci by mali efektívne využívať výťahy a neprivolávať obidva výťahy naraz pre svojú jazdu. Malý výťah sa nesmie použiť na premiestňovanie veľkých kusov nábytku, stavebného materiálu, alebo iného materiálu, ktorý môže spôsobiť zašpinenie odevov prepravujúcich sa osôb. Akékoľvek poškodenie výťahov je pôvodca tohto poškodenia povinný ihneď' ohlásiť domovníkovi alebo samospráve. Pôvodca poškodenia zodpovedá za škodu, ktorú na výťahu spôsobil a opravu uhradí.

3. Kvetináče môžu byť umiestnené len z vnútornej strany okien.

4. Do spoločných priestorov a pivníc sa nesmú ukladať motorky, mopedy, horľavé a výbušné látky.

5. Na chodby, schodištia a iné spoločné priestory nie je možné ukladať predmety, ktoré bránia ich spoločnému užívaniu alebo môžu sťažiť záchranné práce v prípade vzniku požiaru alebo by pri hromadnom úniku osôb z domu mohli byť príčinou úrazu alebo znepriechodnenia únikovej cesty.

Čl. 6

Loggie a okná

1. Po zateplení v celom bytovom dome musí byť zachovaná jednotná farba maľovania vnútorných stien loggií. Štrukturálne maliarske a ornamentálne zmeny meniace vonkajší vzhľad domu nie sú povolené.

2. Je zakázané montovať na vonkajšie obvodové steny domu alebo vonkajšie rámy okien sušiče na bielizeň, TV antény, satelitné paraboly a klimatizačné zariadenia. Vhodným miestom pre montáž uvádzaných zariadení je kovové zábradie loggií. V prípade porušenia tohto zákazu, vlastník poruší podmienky zmluvy o zateplení domu a dohodnutú záruku s dodávateľom. V takomto prípade uživateľ zodpovedá za všetky finančné náklady spojené s uvedením stien do pôvodného stavu.

Čl. 7

Požiarna ochrana v dome

1. Požiarna ochrana v dome je zabezpečovaná podľa vypracovanej a schválenej požiarnej smernice spoločenstva. V požiarnej knihe musí byť každoročne zaznamenaná vykonaná kontrola, zistené nedostatky a ich odstránenie.

2. Ak vznikne v dome požiar, osoby nachádzajúce sa v dome sú, pokiaľ je to možné, povinné požiar uhasiť dostupnými hasiacimi prostriedkami inak požiar urýchlene nahlásiť hasičskému zboru. Spoločenstvo je povinné každoročne zabezpečiť kontrolu hasiacich prístrojov a vybavenia a zabezpečovať ich údržbu. Na prístupnom a vhodnom mieste musí byť vyvesený zoznam telefónnych čísel pre tiesňové volania a havarijné situácie najmenej v rozsahu: požiar, prvá pomoc, polícia, mestská polícia, havarijná služba, voda, plyn.

3. K hlavným uzáverom vody, plynu, elektriny, kanalizačným čistiacim otvorom a iným podobným zariadeniam, musí byť vždy prístup. Priestory, v ktorých sú umiestnené hlavné uzávery vody, plynu a elektriny, nesmú byť používané pre skladovanie vecí, resp. za iným účelom užívateľmi bytov.

4. Hlavné uzávery elektrických rozvodov, plynu a vody musia byť označené podľa platných predpisov.

5. Osoby (uvedené na výveske), ktoré v prípade potreby uzatvárajú hlavné uzávery elektriny, kúrenia, vody a plynu musia obvyklým spôsobom zabezpečiť, aby sa užívatelia bytov sa včas dozvedeli o rozsahu ich uzavretia a tiež čas znovuotvorenia, okrem prípadov mimoriadnych a havarijných.

ČI. 8

Domáce zvieratá

1. Chovať alebo mať v držbe domáce zvieratá (mačky, psy, iné zvieratá) možno len v súlade so všeobecne záväzným nariadením mesta.

2. Vlastníci domácich zvierat sú povinní dbať na to, aby ich domáce zvieratá nespôsobovali hygienické nedostatky alebo nečistotu v bytovom dome, sú povinní zabezpečiť, aby nedošlo k obťažovaniu a ohrozovaniu obyvateľov bytového domu.

3. Užívateľ, ktorý chová alebo má v držbe zviera, musí zabezpečiť základné hygienické, veterinárne a bezpečnostné opatrenia a opatrenia proti svojvoľnému úteku zvieraťa. Pravidlá chovu domácich zvierat musia byť v súlade s všeobecne záväznými predpismi o ochrane zvierat, najmä predpismi Ministerstva pôdohospodárstva SR, Krajskej a regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.

4. Každý pes, držaný nepretržite po dobu viac ako 90 dní na území SR, podlieha evidencii psov. Držiteľ je povinný prihlásiť psa do evidencie vedenej MU v lehote do 30 dní od uplynutia 90 dňovej lehoty.

5. Psa nemožno ponechať v uzavretom priestore alebo byte bez možnosti močenia a vyprázdňovania dlhšie ako 12 hodín denne.

6. V bytovom dome sa nesmú chovať úžitkové zvieratá.

7. Vodiť psa mimo bytu môže len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ho ovládať v každej situácii, pričom je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá, a zabraňovať vzniku škôd na majetku.

8. Pes sa v spoločných priestoroch a spoločných zariadeniach nesmie pohybovať bez vôcky (výnimkou je prípad, ak ho majiteľ nesie na rukách alebo v košíku alebo taške).

9. Za psa vždy zodpovedá držiteľ psa alebo osoba, ktorá psa vedie alebo nad psom vykonáva dohľad.

10. Držiteľ psa a iného zvieraťa chovaného v bytovom dome zodpovedá za všetky škody spôsobené týmito zvieratami.

11. Samospráva nenesie žiadnu zodpovednosť za škody, záväzky alebo práva každého druhu, spôsobené alebo spojené s poškodením alebo poranením domácimi zvieratami.

Čl. 9

Vytápanie, zatekanie do bytov

1. Každý nájomca, vlastník bytu alebo nebytového priestoru je povinný správať sa tak, aby svojou činnosťou nespôsobil vytopenie, resp. zatekanie do susedných bytov alebo nebytových priestorov. Závadu na zariadení v byte je povinný bez odkladu zabezpečiť.

2. Drobné opravy v byte zabezpečuje užívateľ bytu alebo nebytového priestoru tak, aby zamedzil zhoršeniu technického stavu a hygienickej úrovne susedných bytov z dôvodu zatečenia alebo vytopenia bytu alebo nebytového priestoru.

3. V prípade vytopenia susedného bytu z dôvodu nedbanlivosti (jednorazové vytopenie pri praní v pračke, pri poškodení sifónov, nezatvorenie batérie atď.), odstránenie škôd vzniknutých vytopením hradí užívateľ, ktorý vytopenie alebo zatečenie spôsobil. Ak tak neurobí po predchádzajúcom upozornení vlastníka bytu alebo uživateľa nebytového priestoru, ktorému spôsobil škodu, môže poškodený zabezpečiť odstránenie škody na náklady vlastníka, ktorý škodu spôsobil.

Čl. 10

Prenájom a predaj bytov v dome

1. Nový majiteľ bytu zo zákona pristupuje do spoločenstva EURO-DOM a k Zmluve o spoločenstve a je povinný po nasťahovaní do 7 dní splniť si ohlasovaciu povinnosť a odovzdať formulár o odovzdávaní a preberaní bytu, ktorý mu poskytne rada spoločenstva a vykonať nahlásenie všetkých osôb bývajúcich v spoločnej domácnosti spoločenstvu EURO.DOM. Spoločenstvo oboznámi nového majiteľa s výkonom správy a údržby domu, Zmluvou o spoločenstve a Domovým poriadkom, Pravidlami a zásadami bývania a upratovania spoločných priestorov. Zaeviduje zmenu vlastníka a počet osôb v domácnosti, ktoré majú vplyv na výpočet úhrady za niektoré služby spojené s bývaním. Zároveň po zaevidovaní nového vlastníka do 10 dní písomným výmerom určí novému vlastníkovi výšku zálohových platieb a príspevok do FO, termín a spôsob platenia.

2. Ohlasovacia povinnosť sa týka aj osôb, ktoré sú v byte vlastníka ubytované dočasne na prechodné obdobie (viac ako 3 mesiace), užívajú počas tohto obdobia spoločné priestory a výťahy.

3. Evidencia osôb - myslí sa tým evidencia osôb za účelom rozpočítavania nákladov spojených s užívaním bytu. Znamená to, že aj keď nie je osoba v byte prihlásená k trvalému, či prechodnému pobytu v zmysle zákona 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, aj napriek tomu je povinná sa prihlásiť do evidencie v bytovom dome. Ohlasovaciu povinnosť je nutné splniť písomnou formou, kde bude uvedené meno a telefóne číslo na nájomcu, resp. podnájomníka.

4. Za nadmerné používanie spoločných priestorov sa môžu danému bytu zvýšiť náklady, ktoré súvisia s užívaním spoločných priestorov (napr. kancelária v byte, časť chodby k bytom alebo iná činnosť v byte, spôsobujúca vyšší počet návštev oproti klasicky využívanému bytu). Takéto prípady posudzuje spoločenstvo osobitne v závislosti od času stráveného v dome a od frekvencie používania spoločných priestorov.

5. Prenájom bytu vlastníkom musí byť oznámený samospráve s uvedením, koľko osôb sa v byte bude zdržiavať a ich mená. U cudzincov je potrebné preukázať, že sa na našom území zdržujú so súhlasom príslušných orgánov.

6. Vlastník bytu musí nájomcu oboznámiť so všetkými prijatými pravidlami a zásadami bývania v dome a upozorniť ho, že tieto pravidlá musí bezpodmienečne dodržiavať. Hlasovacie právo za byt prináleží vlastníkovi bytu a nie nájomcovi.

7.Akékoľvek porušenia zásad bývania v dome riešia členovia rady spoločenstva EURO-DOM s nájomcom, ale aj vlastníkom, ktorý mu musí poskytnúť kontaktné údaje. Zodpovednosť za porušovanie zásad domového poriadku a morálky bývania nesie jednoznačne vlastník bytu.

8 Pravidlá a povinnosti uvedené v bode 1. - 3. sú v plnej miere platné aj pre podnájomníka, pokiaľ býva s vlastníkom v byte.

Čl. 11

Informačne zariadenie v dome

Informačné tabule (vývesky) sú umiestnené na prízemí domu. Na informačných tabuliach sú uvedené dôležité telefónne čísla, oznamy, upozornenia uživateľom bytov, zápisy zo zasadnutí rady, bezpečnostné a požiarné predpisy a pokyny a iné dôležité oznamy. K dobrej informovanosti vlastníkov je zriadená webová stránka www.euro-dom.sk. Za vývesky zodpovedá spoločenstvo.

Čl. 12

Otváranie a zatváranie domu

1. Užívateľ bytu a osoby, ktoré s ním žijú v jednej domácnosti, sú povinné šetrne zaobchádzať s vchodovými dverami vybavenými otváraním senzorom a automatickým otváraním z bytu.

2. Kľúč (čip) od vchodových dverí vo vlastnom záujme všetkých vlastníkov, nájomcov bytov, môžu mať len trvalí obyvatelia domu, alebo podľa potreby aj blízke osoby vlastníka - užívateľa bytu. Všetky vydané čipy sú elektronicky evidované v systéme a pri aktivovaní pred vchodovými dvermi umožňujú ukladanie dát o pohybe majiteľa v systéme a sú prepojené na záznamy z kamier. Tento bezpečnostný systém umožňuje zvýšenie bezpečnosti v dome. Strátu alebo poškodenie čipu je potrebné ohlásiť na samosprávu. Uživatelia bytov by mali len v odôvodnených prípadoch otvárať vchodové dvere z bytu.

3. Púšťanie cudzích osôb bez overenia do vchodového priestoru a hlavne ich pobyt spojený napr. s ich vysedávaním v tomto ani v inom spoločnom priestore sa nepovoľuje v denných či nočných hodinách. Častým prípadom otvárania vchodvých dverí cudzim ľudom má za následok prespávanie bezdomovciach na schdištiach domu. Vlastníci, nájomníci bytu, majú právo urobiť príslušné opatrenia na ich vykázanie z domu.

4. Prístup doručovateľovi pošty k poštovým schránkam domu a ostatným potrebným osobám dojedná samospráva.

Čl 13

Záverečné ustanovenia

Spory vznikajúce porušovaním Zmluvy o spoločenstve a prijatých zásad Domového poriadku , ktoré sa dotýkajú základných ustanovení zákona 182/1993 môžu vlastníci riešiť cestou samosprávy EURO-DOM, alebo, ak sa jedná o priestupok, možu ho riešiť' v zmysle zákona NR SR číslo 372/1990 o priestupkovom konaní, alebo súdnou cestou, podaním žaloby zo strany vlastníka alebo samosprávy. Spoločenstvo EURO-DOM nerieši susedské nezhody a spory.

Táto novela domového poriadku nadobúda účinnosť dňom po schválení na výročnej členskej schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Domový poriadok bude po schválení prístupný všetkým užívateľom a na požiadanie ho obdrží každý vlastník bytu a nebytového priestoru, alebo si ho môže stiahnúť zo stránky EURO-DOM.

V Prešove, Prostějovská 1

Text nebol jazykovo upravovaný

Prešov, 27. apríla 2017                                                     Ing.Pavol KOPČÁK                                                                       predseda  EURO-DOM, Prostějovská 1                                                                                                 v.r.


Pre vlastníkov, ktorí nemajú prístup na internet Rada EURO-DOM poskytne výtlačok z týchto dokumentov na požiadanie. Vlastníci, ktorí majú internet môžu potrebný dokument vylačiť klniknutím na modrú plochu pod dokumentom alebo na stránke www.euro-dom.sk